Körülbelül három hónappal ezelőtt húztam egy nagyon határozott volnalat az életemben és kimondtam magamnak, hogy “ígérem, hogy nem fogom magamat megölni, bármilyen nehéz helyzet álljon elő az életemben.”

Ez azért volt nagyon számottevő mozdulat, mert egészen addig állandóan ezzel fenyegetőztem a belső világomban. Van egy szucid énrészem, aki a nehéz helyzetekben rögtön előáll a végső kilépés gondolatával, és néha nem is pillanatokat, hanem hosszú órákat voltam ebben az állapotban, hogy azon gondolkoztam hogyan akarom megölni magamat, és milyen levelet fogok hátrahagyni, vagy amikor tényleg kétsgébeesett voltam, akkor arra gondoltam, hogy egyáltalán semmilyen levelet nem hagyok, szenvedjenek a hozzám közeli emberek a bizonytalanságtól és önhibáztatástól. Azt is hobimmá avattam, hogy kerestem hogyan tudnám a lehető legfájdalommentesebben megölni magamat, a legutóbbi invencióm az elautózás Svédország legészakibb részébe és egyszerűen csak megfagyni a hóban. Egyébként is imádom a havat…

Akkor változott ez meg radikálisan, amikor megláttam és tényleg átéreztem, hogy ez a fenyegetőzés mennyire pánikkeltő saját magam számára és mennyire súlyosbítja a létbizonytalanság érzését bennem. Először tudtam EGYSZERRE érzékelni azt, hogy meg akarom ölni magamat és ezzel fenyegetőzök, és azt, hogy ez mennyire ijesztő és sarokba szorító. Egészen addig ez a belső működés nem tudott megváltozni, amíg felváltva csak az egyiket vagy csak a másikat éreztem (csak a tettesben voltam vagy csak az áldozatban).

Ugyanilyen sarokba szorító lenne az is, ha egy olyan emberrel élnék párkapcsolatban, aki minden nehéz vitát azzal zárna, hogy “jó, akkor én most megyek és kiugrom az erkélyről!!!!” This was me. Csak ezzel hangosan Péternek soha nem fenyegetőztem, ez magamon belül történt.

A legközelebb az öngyilkossághoz akkor kerültem, amikor apám halála után talán két évvel, 17 évesen, már nem bírtam hordozni az elveszettség érzetemet, a talajtalanságot, a depressziót, és a kilátástalanság érzetét. Nem tudtam feldolgozni a gyászt, nem kaptam hozzá segítséget (hiszen minden hozzám közel álló ember ugyanúgy összetört az eseményben, mert ők is elveszítettek egy számukra fontos embert) , teljesen lezártam magamat és csak szenvedtem végeláthatatlanul. Egyik éjjel, amikor megint nem bírtam aludni, felkeltem, lementem a konyhába, előszedtem az orvosságos dobozt és elkezdtem nézni, hogy mit kellene bevennem és mennyit, hogy meghaljak. Aztán 10 perc ücsörgés után rájöttem, hogy a haláltól még jobban félek, mint amennyi félelem eleve az életemben van, és visszamentem az ágyamba. Az is ott egy erős határvonal volt, és soha többet fizikailag nem vettem a kezembe semmit, amivel megölni akartam volna magamat. Viszont beépült belém ezzel együtt egy nagyon önbántó gondolat, ami még évekig gyötört: “Még ehhez is gyáva vagy, megölni sem vagy képes magadat!”

Ahogy az elején említettem, három hónappal ezelőtt még az öngyilkosságról való fantáziálásnak is határt húztam, ugyanúgy ahogy annak a bántó hangnak is, amelyikkel még magamra basztam egyet, hogy gyáva vagyok, ha nem csinálom. A gyereknek bennem azt mondtam, hogy “nem megyek sehova, maradok”. És ez 80%-al feljavította az össz biztonság érzetet az életemben. Egy csapásra.

Azóta egyszer kerültem olyan mélyre, hogy eszembe jutott az öngyilkosság. Abban a helyzetben az ereim felvágása volt terítéken, ami újdonság volt. Ez is érdekes, hogy az öngyilkosság formái vajon szimbólumként mit jelentenek abban az adott helyzetben? De nagyon hamar stopot mondtam magamban erre és biztosítottam magamat arról, hogy senki és semmi nem érdemes arra, hogy megöljem magamat miatta. Tényleg soha nem gondoltam volna, hogy a biztonság érzetemhez ez a határhúzás mennyire sokat fog hozzáadni.

Egy hete olvastam a “Szorongástól az önbecsülésig” könyben:
“…Nem lehtséges-e az, hogy az öngyilkos sokkal bátrabb, mint az átlagember? Hiszen mi rettegünk a haláltól, és lehet, hogy csak az tart vissza minket egy-egy kritikus pilllnatban attól, hogy végezzünk magunkkal. Mondhatjuk-e tehát azt, hogy az öngyilkos az igazán bátor ember, aki képes dacolni a félelemmel? Erre a pszichiáter elgondolkodott, és azt mondta: “Igen, öngyikosságot elkövetőkről föltétlenül elmondhatjuk, hogy sokkal kevésbé félnek a haláltól, mint mi. Ugyanakkor azt is, hogy sokkal jobban félnek az élettől.”
????❤
Bevásárlókosár0
Nincs termék a kosaradban!
Vásárlás folytatása
0